Jakie właściwości mają kołdry wełniane?
Na rynku istnieje spora ilość kołder, które rywalizują między sobą trwałością wypełnienia, możliwością prania, jak i komfortem użytkowania na co dzień. Wyróżnia się kołdry puchowe, syntetyczne, jak również wełniane. Dzisiaj zajmiemy się tymi ostatnimi. Zobaczmy zatem dlaczego warto stosować kołdry wełniane?
Rodzaje kołder naturalnych
W przypadku poszukiwania kołdry eko wykonanej z materiałów naturalnych warto zaznaczyć, że kołdry wełniane, to tylko jeden z licznych przedstawicieli gatunku, z jakim współcześnie mamy do czynienia w sklepach tekstylnych i nie tylko. Do kołder naturalnych zaliczyć można kołdry puchowe, z pierza, jedwabne, z włókna kukurydzianego lub bambusowego, jak również kołdry wełniane. Kołdry wełniane produkowane są z wybranych gatunków owiec lub wielbłądów. W przeciwieństwie do wspomnianych wyżej podtypów to produkty nieuczulające a wypełnienie z nich cechuje się dużą sprężystością i pozwala skórze oddychać. Wiele osób uważa, że to sprawdzony sposób na dolegliwości reumatyczne. Równie cennym wypłonieniem i o wiele przystępniejszym cenowo jest wsad z wełny owczej.
Jakie właściwości mają kołdry wełniane?
Kołdry z wełny owczej cechują się doskonałymi parametrami izolacyjnymi i jednocześnie higroskopijnymi, czyli odprowadzającymi wodę na zewnątrz, dzięki temu nawet pocąc się, pod kołdrą z wełny owczej nie będzie dokuczać użytkownikowi mokra, czy też wilgotna kołdra. Termokurczliwość tego włókna sprawia, że w wysokich wskazaniach termometru jej struktura rozluźnia się, poprawiając komfort termiczny latem, a zimą włókna ulegają ściśnięciu i tym samym zapewniają dużą ochronę przed chłodem. Dzięki zawartości we włóknach wełnianych lanoliny kołdry te hamują rozwój roztoczy żywiących się zrogowaciałym naskórkiem i potem ludzkim. Biorąc pod uwagę właściwości prozdrowotne tych wyrobów, zaleca się je osobom cierpiącym np. na różnego rodzaju dolegliwości reumatyczne, choroby zwyrodnieniowe stawów, czy zaburzenia krążenia, zaburzenia termoregulacji, odleżyny.